Стоматологія

Висока актуальність проблеми ефективності дезінфекції та стерилізації в стоматології очевидна при врахуванні того факту, що за медичною допомогою до стоматолога звертається майже 100% населення. Серед пацієнтів можуть бути вірусоносії, бактеріоносії і хворі на різні інфекційні захворювання, збудники яких виявляються у них в слині та крові.

Існує реальна небезпека контамінації пацієнтів і медперсоналу вірусом ВІЛ-інфекції, гепатиту В і С, герпесу, мікобактеріями туберкульозу, дифтерійною паличкою, блідою спірохетою та ін. Для лікування пацієнтів використовуються інструменти, що мають складну конфігурацію, багато замкових з'єднань, складний рельєф поверхні і можуть мати високий рівень бактеріального зараження. На поверхнях в робочих приміщеннях стоматологічних установ осідає велика кількість мікроорганізмів, які у вигляді аерозолю з краплями крові, слини, залишками твердих тканин зуба розпорошуються при роботі наконечниками стоматологічних установок на відстані до80 см навкруги.

Ризик виникнення в цих умовах внутрішньолікарняних інфекцій зростає. Кількість гнійно-запальних ускладнень після "чистих" операцій залишається на високому рівні і становить близько 30%. Використання з метою дезінфекції традиційних біоцидних хімічних речовин (лужного глутарового альдегіду, солей ди- і трихлорізоціанурової кислот, четвертинних амонієвих основ, фенольних, крезольних, йодоформних розчинів і тому подібних) не вирішує проблему профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в стоматології та щелепно-лицевої хірургії.

В даний час на закупівлю дезінфектантів витрачаються великі кошти. Однак результати моніторингу чутливості внутрішньолікарняної мікрофлори до використовуваних дезінфектантів свідчать про те, що до багатьох сучасних засобів вже сформована резистентність госпітальних штамів мікроорганізмів, тобто застосування їх не досить ефективне. До цього слід додати, що, переважно, хімічні агенти мають пригнічуючий вплив і на макроорганізми незалежно від концентрації. У зв’язку з цим, особливу увагу необхідно звернути на екологічно чистий дезінфектант «Авеллі», який має високу ефективність біоцидної дії і доступний за ціновою категорією. До дезінфікуючого засобу «Авеллі» не виробяються резистетні шами патогенних організмів, він не потребує ротації. Таким чином при довготривалому використанні дезінфікуючих засобів «Авеллі» не формуються дезрезистентні штами організмів.

Вибір дезінфекційних препаратів в стоматологічній практиці.

В результаті досліджень, які були проведені співробітниками кафедри дезинфектології і профілактики внутрішньолікарняних інфекцій ХМАПО, вдалося визначити оптимальні терміни проведення ротації дезінфекційних засобів. Протягом шести місяців дослідники проводили моніторинг резистентності госпітальних штамів мікроорганізмів до дезінфікуючих засобів на основі четвертинних амонієвих та хлоровмісних сполук. За період спостереження було виявлено збільшення числа штамів стафілококів, ентеробактерій та псевдомонад, резистентних до дезінфектантів.

Частота виникнення клінічної дезрезистентності варіювала в залежності від тривалості застосування препаратів. Так, через два місяці частота виявлення резистентних варіантів бактерій склала 30,0%-40,0%, а через шість місяців - 85,0% - 90,0% відповідно.

Отримані дані дозволяють рекомендувати ротацію дезпрепаратів, тобто зміну однієї хімічної групи на іншу вже через 2-3 місяці їх використання, коли кількість резистентних штамів сягає 40,0%, хоча це і так надто великий показник інфікування пацієнтів і медичного персоналу. Таким чином, тривале застосування дезінфікуючих засобів будь-якої хімічної групи в лікувальному закладі призводить до формування дезрезистентних штамів мікроорганізмів.

Дезінфікуючий засіб «Авеллі» безпечний для людини та довкілля, не потребує ротації, оскільки до нього не виробляються резистентні штами патогенних мікроорганізмів при тривалому застосуванні.

Передстерилізаційна обробка стоматологічного інструментарію.

Мікробіологічні дослідження підтвердили ефективність передстерилізаційної обробки стоматологічного інструментарію дезінфікуючим засобом "Авеллі", оскільки при цьому кількість мікроорганізмів зменшувалася на 2-3 порядки інтенсивніше, ніж при традиційному методі (в 3%-му розчині хлораміну) та при використанні традиційних дезінфектантів. При дезінфекції поверхонь робочих приміщень доведена ефективність обробки поверхонь робочих приміщень розчином ДЗ "Авеллі". При цьому, у порівнянні з традиційнимидезінфектантами, при використанні дезінфікуючих засобів «Авеллі» зменшення кількості мікрофлори відбувається значно інтенсивніше (від десятків до сотень разів).

Метод промивання гнійних ран дезінфікуючим засобом "Авеллі".

Нами випробуваний і впроваджений метод промивання гнійних ран дезінфектантом "Авеллі". Практичний інтерес представляє виражена антимікробна дія ДЗ "Авеллі" і використання його у якості антисептика. Бактеріологічний контроль показав ефективність такого лікування гнійних ран щелепно-лицевої ділянки. У цьому випадку кількість висівань мікрофлори було на 2-3 порядки менше, ніж при традиційному способі (розчинами перекису водню і фурациліну). Крім того, зменшувалась ймовірність приєднання вторинної інфекції, зумовленої проникненням в рану госпітальної мікрофлори.

Зрошення порожнини рота.

Розчини засобу дезінфікуючого "Авеллі" слабкої концентрації застосовують для зрошення порожнини рота пацієнтів. Це сприяє підвищенню якості гігієни порожнини рота, профілактики гінгівіту і поширення гнійно-запальних процесів.

Дезінфекція відбитків, зубопротезних заготовок, зубних протезів, ортодонтичних апаратів.

Відбитки, зубопротезні заготовки, зубні протези, ортодонтичні апарати дезінфікують шляхом занурення їх у робочий розчин ДЗ "Авеллі". Після закінчення дезінфекції відбитки, зубопротезні заготовки, зубні протези, ортодонтичні апарати промивають проточною водою по 0,5 хв з кожної сторони або занурюють у ємність з водою на 5 хв, після чого їх підсушують на повітрі. Засіб для обробки зліпків і протезів використовується багаторазово протягом тижня, обробляючи при цьому не більше 50 відбитків. При появі перших ознак зміни зовнішнього вигляду розчину його необхідно замінити.

Дезінфекція систем відсмоктування.

Відсмоктувальні системи дезінфікують, пропускаючи 0,02% робочий розчин ДЗ "Авеллі" через відсмоктувальну систему установки протягом 2 хв (не менше 1 л), після чого залишають 0,02% робочий розчин ДЗ "Авеллі" в системі на 30 хв (в цей час відсмоктувальну систему не використовують ). Після закінчення дезінфекції розчин з системи зливають і промивають її проточною питною водою протягом 2-х хвилин. Дезінфекцію відсмоктувальних систем проводять щодня між змінами і в кінці робочого дня.

Дезінфекція наконечників до відсмоктуючих систем.

Наконечники до відсмоктуючих систем (слиновідсмоктувачі) знезаражують після застосування у пацієнта способом занурення в 0,02% робочий розчин ДЗ "Авеллі" на 30 хв. Після закінчення дезінфекційної витримки наконечники промивають проточною водою протягом 5 хв.

Дезінфекція чаш плювальниць.

Плювальниці дезінфікують, заливаючи їх 0,02% розчином ДЗ "Авеллі" на 30 хв, потім їх споліскують проточною водою не менше 3 хвилин.

Стерилізація.

Стерилізації розчином засобу «Авеллі» піддають тільки чисті хірургічні, стоматологічніі ендодонтичні інструменти та матеріали. З виробів перед зануренням у ДЗ "Авеллі" для стерилізації видаляють залишки вологи (висушують). Робочий розчин засобу «Авеллі» в концентрації 0,03% (за активним хлором) застосовують для стерилізації виробів медичного призначення з корозійностійких металів, гум, пластмас, скла (включаючи хірургічні та стоматологічні інструменти).

Вироби медичного призначення повністю занурюють у ємність з розчином ДЗ "Авеллі", заповнюючи ним за допомогою допоміжних засобів (піпеток, шприців) канали і порожнини виробів, видаляючи при цьому бульбашки повітря. Роз'ємні вироби обробляють в розібраному вигляді. Вироби, що мають замкові частини (щипці, ножиці, корнцанги, затискачі та ін.), занурюють розкритими, попередньо зробивши ними в розчині ДЗ "Авеллі" кілька робочих рухів для поліпшення проникнення засобу у важкодоступні ділянки виробів в області замкової частини. Товщина шару засобу над виробами повинна бути не менше 1 см.

Обробка рук при стоматологічних втручаннях.

Обробка рук лікарів-стоматологів та інших осіб, що беруть участь у проведенні стоматологічних маніпуляцій: перед застосуванням розчину ДЗ "Авеллі" руки ретельно миють теплою проточною водою і милом протягом 2 хвилин, висушують стерильною марлевою серветкою. Потім на сухі руки наносять розчин ДЗ "Авеллі" порціями дворазово по 5 мл і втирають його в шкіру рук, підтримуючи їх у вологому стані протягом 5 хвилин. Рукавички надягають після повного висихання рук.

Обробка рукавичок одягнутих на руки лікаря-стоматолога та персоналу

Зовнішню поверхню медичних рукавичок ретельно протирають стерильним марлевим або ватним тампоном, рясно змоченим розчином ДЗ "Авеллі", або наносять дезінфектант за допомогою настінного дозатора або без нього безпосередньо на зовнішню поверхню медичних рукавичок. Норма витрати засобу не менше 3 мл. Час обробки - не менше 1 хвилини. Експозиція - до повного висихання поверхні рукавичок. Загальний час обробки - не менше 1,5 хвилини.

Гігієнічна обробка рук лікаря-стоматолога:

3 мл розчину ДЗ "Авеллі" наносять на кисті рук і втирають в шкіру до висихання, але не менше 30 секунд. Для профілактики туберкульозу та вірусних інфекцій обробку рук проводять двічі, використовуючи кожен раз не менше 3 мл розчину ДЗ "Авеллі", загальний час обробки - 60 секунд.